Европейска нощ на учените в София
Разнообразна програма и цели 13 локации ще обедини тазгодишното издание на Еврепейската нощ на учените. Интересът и тази година се очаква да бъде голям, а събитието – изпълнено с всевъзможни технологични и научни работилници, беседи, демоснтрации и забавления.
29 септември (петък) 2017
Кога: 17:00-24:00 часа
Къде: Централна локация – Античен комплекс „Сердика“
Допълнителни обекти в инициативата:
- БГ Наука и MoveBG
- Gramophone club
- Национален политехнически музей
- София Тех Парк
- Астрономическа обсерватория на Софийски университет
- Агробиоинститут
- Национален природонаучен музей
- Медицински Университет София
- Музейко
- Читалище.то
- Минно-геоложки университет „Св. Иван Рилски“
- Химикотехнологичен и металургичен университет
- Спортен комплекс „Академик“
Вход свободен!
Централна локация – Античен комплекс „Сердика“
18:00-22:00 Наука в града FRESH: Щандове с експерименти и демонстрации
- Програмистите от SoftUni Kids ще ни покажат няколко реални приложения на науката в ежедневния ни живот. Как да разгадаем двоичния код чрез Micro:bit, как да си направим охранителна система и система за поливане на цветята – всичко това (а може би и повече:) ще разберем на щанда на SoftUni Kids.
- ДНК – Детски Научен Клас кани малки и големи на впечатляващо интерактивно научно шоу и забавен лабораторен щанд по време на Нощта на учените.
- Кодове, пътни знаци, етикети със Център за забавна математика
- Химични демонстрации и много забавление с Корпус за бързо гърмене
Хляб и зрелища – ще присъствате на гладиаторска битка на живот и смърт между микроскопични “титани” – дрожди, бактерии и други. Запознайте се с Ивайла Сопотенска, инженер-технолог, специалист по виното, високоалкохолните напитки и хлебните изделия, докторант по хранителни технологии в Университета по хранителни технологии Пловдив.
- Бъдещите учени, седмокласници от 73 СОУ ще представят на тема Интерпретации на теоремата на Питагор. Те ще покажат как в реално време да си направимт сами картинка и всеки ще може да си тръгне от щанда с “неговия Питагор”! Обещаваме ви, че Питагор ще хареса на всички, дори и на тези, които не обичат математиката.
- Запознайте се с учените от секция Аерокосмическа информация към Института за космически изследвания и технологии при БАН. Те ще ни разкажат защо е нужно да наблюдаваме земята от Космоса и какви дистанционните изследвания се правят в моменти на катастрофални екологични природни бедствия из цял свят.
- Образователният екип на Музейко ще предложи на малките учени и изследователи да „изцапат ръцете си“ с някои от най-интересните експерименти на единствения у нас детски научен център.
- Посетителите на щанда на Инстититута по математика и информатика на БАН ще имат възможност да извършват изследвания, свързани с пентамино и дробни числа, числови таблици и равнолицевост. Ще се използват ресурси от Виртуалния училищен кабинет по математика http://cabinet.bg/ разработван от Института по математика и информатика на БАН.
- Европейски кът – вижте информация за различни проекти, финансирани от Европейската комисия., в това число и стипендиите „Мария Склодовска-Кюри“. Запознайте се с EURAXESS – уникална паневропейска мрежа, създадена от Европейската комисия с цел предоставяне на информация и подкрепящи услуги за кариерното развитие и мобилността на учените, и насърчаваща научното сътрудничество между Европа и света. Заповядайте на щанда за да научите повече и за предстоящите събития под мотото „Кариера за нова ERA“. Вижте какви семинари можете да посетите, както и да се срещнете с водещи работодатели и агенции за човешки ресурси.
Пълната програма на активностите, по всики 13 обекта, можете да видите на сайта на организаторите.
Add comment