В полите на Стара планина, в близост до град Вършец, се намира четвъртият по големина в България действащ женски манастир “Св. св. Кирил и Методий”. Той е едно от най-красивите и значими духовни средища у нас, обгърнато от гъсти гори и зелени поляни. Чистият планински въздух и тишината, огласявана от птичи песни, създават усещане за мир, спокойствие и сливане с природата. Атмосферата е благодатна за уединение и молитви към Твореца.
В непосредствена близост до манастира тече река Врещица, която добавя щрихи към живописния пейзаж и създава условия за романтични разходки край водата. Мястото е особено красиво през пролетта и лятото, когато цъфти и зрее нов живот.
Манастирът привлича много посетители, търсещи отдалечаване от светския шум и ежедневния стрес в този духовен оазис, крепител на вярата и българския дух. Той е комплекс, състоящ се от две църкви, три големи битови сгради с прилежащ Парк – „Аязмото“. Разполага с голямо земеделско стопанство, където се отглеждат плодове и зеленчуци за манастирските производи на сладка, от които всеки може да си закупи. Жилищните сгради на манастира са изградени от естествени материали като дърво и камък, в хармония с околната среда. Архитектурата впечатлява със своя възрожденски тип градеж. Главната църква на манастира /1892г./, посветена на светите братя Кирил и Методий, е трикорабна базилика с две камбанарии. Вътрешността на храма е украсена с изящен иконостас, изработен от изявени майстори на прочутата Дебърска дърворезбарска школа. Иконите по иконостаса са изрисувани от Самоковския зограф Никола Иванов – образописец.
Стенописите /1937г./, изобразяващи сцени от живота на светците и важни библейски събития, са дело на професорите Георги Желязков и Георги Богданов от художествената академия на България. В църквата могат да се видят и други произведения на религиозното художествено изкуство. Грижливите ръце на монахините са сътворили ред, красота и чистота, които посрещат и радват с багрите от поддържан вътрешен двор.
Светилището на вярата предлага спокойствие и наслада сред природата, но е и ревностен пазител на българската история и културно наследство за региона. Основан през 1240 година, това е един от най-старите действащи манастири в България. През вековете е бил свидетел на множество исторически събития и промени, като е преживял както периоди на разцвет, така и времена на разруха и ново възраждане. През 2007 година тук се заселват шест монахини, а Архимандрит Антим Маноилов възстановява лековитото аязмо с бистра вода за изцеление на всеки, който с вяра отпива от нея. В Клисурския манастир има музей, посветен на историята във Видинската епархия. Тук се съхраняват вещи на първия български екзарх Антим I, който по-късно става и първия български председател на Учредителното и Първото Велико Народното събрание след Освобождението на България.
В наши дни Клисурският манастир е активен духовен център на Богопочитание с полагащите се религиозни служби и обичаи. Всяка година се извършват множество кръщения, празненства и тържествени литургии, свързани с важни християнски празници като Великден и Рождество Христово.
Съчетанието от историческа значимост, архитектурна красота и природни дадености прави Клисурския манастир “Св. св. Кирил и Методий” магнетично място за посещение. Независимо дали търсите духовно обогатяване или просто искате да се насладите на спокойствието на природата, тук ще откриете незабравими моменти и вдъхновение за живота и вярата.
Add comment