Cherga BG

В Деня на водата започва кампания за почистване на водните басейни

Sorry, this entry is only available in Bulgarian.

trashedВ Деня на водата – 22 март екологичната организация „Грийнпийс” и екологичното сдружение „За Земята” дават старт на кампанията за ограничаване на замърсяването с пластмаси. Инициативата в глобален мащаб е подкрепена от холивудския актьор Джеръми Айрънс, който през 2012г. заснема документалния филм Бунище (Trashed) с идеята да накара хората на планетата да се замислят за своя отпечатък върху природата.
 
Кампанията, под наслов “Морето не е за една ваканция”, се провежда у нас за трета поредна година и е част от всеобща инициатива за намаляване на пластмасата в океаните, подета от
най-големите международни организации, сред които „Грийнпийс”, „Приятели на Земята” и „Европейската мрежа за нулеви отпадъци”.
 
Основната цел на еко-активистите е да насочат общественото внимание върху важността на питейната вода и защитата на водните ресурси и това от своя страна да доведе до по-отговорно отношение към отпадъците, което ще подобри състоянието на водните басейни и качеството на живот на хората.
 
Прекомерната употреба на еднократни пластмасови изделия в последните десетилетия е довела до повсеместно замърсяване на водоемите, моретата и океаните по цял свят с пластмаса – т.нар. „пластмасов смог“. Тези частици във водните басейни навлизат в хранителната верига на морските животни и заплашват не само тях, но и здравето на хората, които ги консумират.
 
Почистването на замърсени плажове, речни дерета и язовири само временно намалява проблема, но трайно решение трябва да се търси в премахването на причините за него. Най-големите „виновници“ за пластмасовото замърсяване са чаши и бутилки, както и торбички, вилици, чинийки, опаковки и други еднократни изделия.
 
През следващите месеци българските еко-активисти от „Грийнпийс“ и „За Земята“ ще представят пред обществото проблемите, свързани със замърсяването на околната среда чрез няколко кампании, засягащи различни сфери на обществения живот и своевременно ще предлагат адекватни идеи за разрешаването им.
 
Акцентът тази година ще бъде върху чистата вода и храна, която хората употребяват  – да не използваме пластмаса, когато се храним и пием, най-вече тази за еднократна употреба – чашки, кутии, прибори, торби.
 
Децата
 
Еко-защитниците предвиждат тази година да стигнат и до най-малките – децата в детските градини, тъй като навиците за чистота и отношението към околната среда се придобиват още в тази най-ранна възраст. Идеята е да се реши проблема с пластмасовите чашки за еднократна употреба в детските градини, с които децата пият вода и след това веднага изхвърлят. Порочната практика оставя след себе си десетки хиляди чашки, които се превръщат завинаги в опасни отпадъци за природата, а както опитът показва, след това и за човека.
 
Фестивали
 
Природозащитниците ще стигнат и до фестивали из цялата страна, които ще проявят отговорно отношение към водата, природата и човешкото здраве чрез реализирането на събития без боклук. Организаторите ще получат насоки за провеждане на мероприятията, например с чаши за многократна употреба, предоставяни срещу възстановим депозит.
 
Други
 
Едно от предстоящите събития ще е работилницата “СтъклЕко“, която се организира на 13-ти април т. г. в Музея на София, както и участие на фермерски пазари, кампании по почистване на плажове, планини и други.
 
Всеки желаещ да стане посланик на кампанията в детски градини, на фестивали или да се включи към почистване, може да пише на следния електронен адрес:
 
 

Antoaneta Peeva

Add comment

2 + = 10