Sorry, this entry is only available in Bulgarian. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

ВТОРИЧНИ СУРОВИНИ

проект, който не трябва да има край

Изложба с фотографски трансфери върху дърво и функционални сулптури.

изложба на

Боряна Пандова

Мария Паунова

Ивайло Митев

На 1-ви октомври от 17:00 до 20:00 часа, в галерия ОNE ще се открие изложбата „ВТОРИЧНИ СУРОВИНИ”. Боряна Пандова ще представи своето виждане върху процес, наречен фотографски трансфер, а артистите Мария Паунова и Ивайло Митев от работилница Пункт техния отговор на този процес чрез upcycling* (надграждане), преизползване и трансформация на обекти от бита във функционални скулптури.

Всичко започва от няколко изпадали от градските дървета и храсти цветове, търкаляни през сезоните, за да изтлеят и дадат нов живот. С така уловения в камерата на Боряна миг от жизнения кръговрат започват въпросните трансфери. От снимката, пренесена върху дървена плоскост, преведена в гротескно-функционалния диалект на скулпторите на Мария и Ивайло, започва движение на идеите едно състояние – в друго, подобно на флуидността на природните съставки.

Използването на намерени обекти и асамблажът имат дълга история в изкуството на 20-ти и 21-ви век. Много вълнуващи нови идеи са родени чрез деконтекстуализация и неочаквана комбинация от различни елементи. Обратно на рециклирането, ъпсайклинга е трансформация на обекта в нещо с по-висока стойност, без с това да се унищожава изначалния материал.

И въобще “Какво е боклук и какво да правим, за да не се удавим в него?”;

А на кого прехвърляме отговорността за нещо, което ще ни съпътства до края на времената?” Изложбата се опитва да обърне гледната точка към тези въпроси.

Боклук” не е мръсна дума, а положителен герой.

Той е богатство, а не тегоба. На изкуството се пада задачата да покаже този парадокс в разбираеми образи и да изчисти вибрацията на боклука от честотата на безпокойството, което предизвиква у нас.

Защото той е неизбежен и голям. Винаги наблизо, макар да го изтикваме в периферията на обществата ни. Той винаги ще се завръща под невероятни форми и винаги ще изисква нашето цивилизовано внимание. За да оцелеем като вид, ще трябва да продължим да прехвърляме отговорността за него нататък с едно голямо наум.

Изложбата е съпътствана от работилници, които демонстрират процеса фототрансфер на живо, както и от книжка, в която същите въпроси се подреждат в думи.

*upcycling – (творческо повторно използване) на всякакви захвърлени предмети, често възприемани от обществото като боклуци.

За авторите:

Боряна Пандова (р. 1979) е визуален артист, който живее и работи в София

Образованието ѝ минава през театъра, срещата с който я довежда до нейната категорична любов към фотографията и видеото. Завършила е специалност „Художествена и приложна фотография“ в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ и магистърска програма по фотография към Националната художествена академия. Визуалният почерк на творбите ѝ запазва усещането за играта и живото преживяване, характерни за сценичните изкуства. През годините фокус на изследванията ѝ стават “Обектите на невниманието”, цикъл от изложби, част от който е и „ВТОРИЧНИ СУРОВИНИ”.

borianapandova.com

Мария Паунова (р. 1979) и Ивайло Митев (р. 1979) са художници, завършили сценография в НБУ. Двамата са част от ядрото на Работилница ПУНКТ името, под което се подвизават от лятото на 2010-та.

Работата им е изключително разнообразна от артистични мебели, през красиви лампи и забавни детски играчки, до обзавеждане на офиси и домове и създаване на костюми и сценография за филми.

Основните материали, с които работят са изоставени мебели, чиито части комбинират по неочакван начин с каквото друго им падне пред очите, стига материалът да e естествен. Това е голямо предизвикателство не само защото старата дървесина трябва да премине през сериозна обработка, за да изглежда добре, но и заради тръпката в измислянето.

punktworkshop.com

Изложбата ще бъде достъпна от 1-ви до 21-ви октомври 2021 в галерия ОNE

 

Проектът се осъществява с пoдкрепата на

Национален Фонд Култура,

Камера електроника,

Работилница Пункт.

За контакт:

Михаела Люцканова

089 6 83 75 33

mihaelalytskanova@gmail.com

Боряна Пандова

089 6 75 22 79

b.pandova@gmail.com

Share Button