Cherga BG

Най-емблематичният роман на Мишел Уелбек, „По-широко поле за борбата“

Sorry, this entry is only available in Bulgarian.

На 28 октомври 2013 г. на българския литературен пазар излиза един от най-представителните за творчеството на Мишел Уелбек романи!

Център на „По-широко поле за борбата“ (превод: Красимир Кавалджиев, стр. 128, цена: 10 лв.) са горчивите размисли на безпомощен социален аутист, един почти анонимен експерт по информатика, чиято депресия постепенно се задълбочава. И тук Уелбек приковава вниманието на читателя с парливата си ирония, в която прозира упрек към дехуманизираното либерално общество, издигащо в култ борбата за материални придобивки и сексуалната надпревара.

   Мишел Уелбек е един от най-дискутираните и най-превеждани съвременни френски автори, носител на престижната награда „Гонкур“ за 2010 г. Стилът му отдавна скандализира и поражда страстни реакции и коментари заради оригиналните, често парадоксални постановки, дръзкия, политически некоректен език и песимизма за съдбата на човешката цивилизация. Освен че е радикален критик на капитализма, маскиран като демокрация, Уелбек успешно съчетава самоличностите на романист, поет, есеист и режисьор.

Po-shiroko-pole-za-borbataРоманът

Почти анонимният специалист по информатика, от чието име се води разказът, е дълбоко нещастен. Той е самотен, почти без приятели и не привлича жените. Задълбочаването на неговата депресия е недвусмислен упрек към дехуманизираното ни либерално общество, издигащо в култ борбата за материални блага и сексуалната надпревара.

В абсолютно либералната икономическа система някои трупат несметни богатства, други са обречени на безработица и мизерия. В абсолютно либералната сексуална система някои водят разнообразен и вълнуващ полов живот, други са осъдени на мастурбация и самота. Икономическият либерализъм означава по-широко поле за борбата, разширяването му към всички възрасти в живота и към всички класи в обществото. По същия начин сексуалният либерализъм означава по-широко поле за борбата, разширяването му към всички възрасти в живота и към всички класи в обществото.

Авторът

Мишел Уелбек (род. 1956 или 1958 г. според самия него) е добре известен на българската четяща публика. Скандален и неочакван в живота и в творбите си, той пленява със саркастичното си чувство за хумор. Уелбек съчетава самоличностите на романист, поет, есеист и режисьор. Автор е на есе за Х. Ф. Лъвкрафт и на книги с поезия. Романите му „По-широко поле за борбата“, „Елементарните частици“, „Платформата“, „Възможност за остров“ и „Карта и територия“ го налагат като един от най-четените и превеждани съвременни френски писатели. Романът „По-широко поле за борбата“ (1994) е емблематичен за творчеството му.

Add comment

+ 24 = 30